Konkurs Chopinowski 2015

Bunin najlepszy w Chopinowskiej sonacie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 13:00
W specjalnym wydaniu audycji "Kto słucha, nie błądzi" szukaliśmy idealnego wykonania Sonaty h-moll Fryderyka Chopina.
Audio
  • Płytowy Trybunał Dwójki wybiera najlepsze nagranie Sonaty h-moll Fryderyka Chopina. (PR, 29.08.2015)
Stanisław Bunin wykonuje Sonatę h-moll na Konkursie Chopinowskim w 1985. To właśnie nagranie z tych zawodów najbardziej przypadło do gustu jurorom Płytowego Trybunału (na zdjęciu fragment okładki płyty wydanej przez Deutsche Grammophon)
Stanisław Bunin wykonuje Sonatę h-moll na Konkursie Chopinowskim w 1985. To właśnie nagranie z tych zawodów najbardziej przypadło do gustu jurorom Płytowego Trybunału (na zdjęciu fragment okładki płyty wydanej przez Deutsche Grammophon)Foto: materiały promocyjne DG

W roku Konkursu Chopinowskiego już po raz ósmy wzięliśmy pod lupę arcydzieło z repertuaru geniusza z Żelazowej Woli. Tym razem przysłuchiwaliśmy się nagraniom Sonaty h-moll, którą Chopin ukończył w roku 1844 i zadedykował hrabinie Emilii de Perthuis. 

Jury w składzie: Karol Radziwonowicz, Andrzej Sułek i Kacper Miklaszewski uznało, że utwór najlepiej zinterpretował Stanisław Bunin, rosyjski pianista, zwycięzca XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1985 rok - nagranie koncertowe (DG 1985)

W audycji słuchaliśmy też następujących nagrań:

II miejsce: Lew Oborin, (Melodia 1951)

III miejsce: Yundi Li (DG 2001)

W daleszej kolejności: Danil Trifonov (Decca 2011), Marta Argerich (DG 1967), Maurizio Pollini (DG 1985)

***

Plan słuchania wyglądał następująco:

I runda

Allegro maestoso (tylko ekspozycja, do strony 52, włącznie)

II runda

Scherzo. Molto vivace. (całość)

III runda

Largo (frag. str. 63-67)

Finał

Finale. Presto, non tanto (całość)

***

Tytuł audycji: Kto słucha, nie błądzi 

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Goście: Karol Radziwonowicz, Andrzej Sułek i Kacper Miklaszewski

Data emisji: 29.08.2015

Godzina emisji: 14.00

bch/mc

Czytaj także

Ewa Pobłocka: staram się rozśpiewać fortepian

11.08.2015 14:10
– To jest to, czego wciąż szukam u Chopina – mówiła pianistka, która wystąpiła na 70. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
Ewa Pobłocka podczas X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1980 r.
Ewa Pobłocka podczas X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1980 r.Foto: PAP/Jan Morek
Posłuchaj
23'34 Z Ewą Pobłocką i Michałem Szymanowskim rozmawia Róża Światczyńska. (PR, 10.08.2015)
więcej

Zdaniem Ewy Pobłockiej zrozumienie muzyki Chopina przychodzi wraz z poszerzaniem wykonywanego repertuaru jego dzieł. Jako młoda uczestniczka Konkursu Chopinowskiego miała zagrać tylko kilka utworów. – W tej chwili gram wszystkie nokturny, mazurki, impromptu, ballady i sonaty – powiedziała.

Zdobywając doświadczenie, artystka przez całe życie starała się "rozśpiewać fortepian" utworami kompozytora. – Nie chciałabym, żeby Chopin był rozedrgany, histeryczny i zbyt potężny – mówiła, wyznając zarazem, że do koncertu, który zagrała w Dusznikach 10 sierpnia, podeszła bardzo emocjonalnie - z wielu względów.

***

Prowadzi: Róża Światczyńska

Gość: Ewa Pobłocka (pianistka, laureatka ), Michał Szymanowski (młody pianista z Bydgoszczy)

Data emisji: 10.08.2015

Godzina emisji: 20.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Podróż na jeden koncert".

mc/jp

Czytaj także

Ivo Pogorelić o łamaniu zasad, Chopinie i jarmarku

21.08.2015 18:40
- Najważniejszy jest rozwój, edukacja, szacunek dla utworu, ale także krytyczne podejście do istniejących zasad – mówił o swoim rozumieniu muzyki znakomity, i ekscentryczny, pianista.
Ivo Pogorelić podczas recitalu w Filharmonii Narodowej na festiwalu Chopin i jego Europa (20.08.2015).  Warszawa bez wątpienia odgrywa istotną rolę w biografii pianisty. To tu na Konkursie Chopinowskim w 1980 roku doznał porażki, która przyniosła mu światowy rozgłos...
Ivo Pogorelić podczas recitalu w Filharmonii Narodowej na festiwalu Chopin i jego Europa (20.08.2015). Warszawa bez wątpienia odgrywa istotną rolę w biografii pianisty. To tu na Konkursie Chopinowskim w 1980 roku doznał porażki, która przyniosła mu światowy rozgłos...Foto: Wojciech Grzędziński/mat. prom. festiwalu Chopin i jego Europa
Posłuchaj
06'19 Ivo Pogorelić o łamaniu zasad, Chopinie i jarmarku. (PR, 20.08.2015)
więcej

Według Ivo Pogorelića to nie wyjątkowa osobowość jest kluczem do wielkiej sztuki. - Podstawą jest dobre wykształcenie, tradycja oraz szacunek do kompozytora i instrumentu - podkreślał. Jednocześnie artysta musi rozwijać siebie i swoje podejście do muzyki. Nie można tkwić "w małym świecie zbudowanym na wyuczonych lata temu zasadach"...

Co Ivo Pogorelić sądzi o negatywnie oceniających go krytykach muzycznych? Z jakim programem przyjechał na tegoroczny festiwal Chopin i jego Europa? I dlaczego wg Ivo Pogorelića szacowny Konkurs Chopinowski niczym nie różni się od jarmarku?

***
Przygotowała: Monika Zając

Gość: Ivo Pogorelić (chorwacki pianista)

Data emisji: 20.08.2015

Godzina emisji: 16.00

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/asz

Czytaj także

Jan Lisiecki: nie staram się być wirtuozem

24.08.2015 10:36
– Granie na festiwalu "Chopin i jego Europa" zawsze sprawia mi ogromną przyjemność. Lubię warszawską i polską publiczność – mówił w Dwójce znakomity pianista.
Jan Lisiecki podczas występu na XI Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Chopin i jego Europa
Jan Lisiecki podczas występu na XI Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa" Foto: Wojciech Grzędziński/mat. prom. festiwalu
Posłuchaj
19'49 Rozmowa Piotra Wojciechowskiego z pianistą Janem Lisieckim (Podróż na jeden koncert/Dwójka)
więcej

Na festiwalu muzyk wystąpił w duecie z norweskim wiolonczelistą Trulsem Mørkiem. Instrumentaliści wykonali wspólnie jeden z ostatnich utworów Chopina - sonatę na fortepian i wiolonczelę.

serwis specjalny
Chopin i jego Europa 2015 1200.jpg
Chopin i jego Europa 2015

Na antenie Dwójki pianista opowiadał o swoich pierwszych występach na festiwalu i związanych z nimi emocjami. Wyjawił też, jaką zasadą kieruje się w życiu zawodowym. – Podchodzę do muzyki z jak największą prostotą. Nie staram się być wirtuozem, obdarzam muzykę szacunkiem – powiedział i zdradził, gdzie w tym roku będzie mogła usłyszeć go polska publiczność.

***

Rozmawiał: Piotr Wojciechowski

Gość: Jan Lisiecki (pianista)

Data emisji: 23.08.2015

Godzina emisji: 20.30

Materiał wyemitowano w audycji Podróż na jeden koncert

iwo/jp

 

Czytaj także

Philippe Giusiano: Polska jest moim drugim domem

24.08.2015 15:35
Światowej sławy pianista i uczestnik festiwalu "Chopin i jego Europa" opowiadał w Dwójce o swoich związkach z Polską i karierze, która rozpoczęła się po wygraniu Konkursu Chopinowskiego.
Philippe Giusiano podczas koncertu, który odbył się w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa
Philippe Giusiano podczas koncertu, który odbył się w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa"Foto: Wojciech Grzędziński/mat. prom. festiwalu
Posłuchaj
03'58 Rozmowa Moniki Zając ze światowej sławy pianistą Philippe Giusiano (Poranek Dwójki)
więcej

– Trudno mi wyobrazić sobie, jak potoczyłaby się moja kariera, gdybym nie został laureatem konkursu. To dzięki niemu otworzyły się przede mną nowe możliwości i zacząłem koncertować na całym świecie – mówił pianista na antenie Dwójki.

serwis specjalny
Chopin i jego Europa 2015 1200.jpg
Chopin i jego Europa 2015

Muzyk opowiadał na antenie, w jakich polskich miastach bywa regularnie i czego przez lata oczekiwała od niego publiczność. Zdradził też, dlaczego w jego festiwalowym repertuarze, oprócz utworów Chopina i Skriabina, znalazły się także działa mniej znanego polskiego kompozytora Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego.

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Autorka: Monika Zając

Gość: Philippe Giusiano (pianista, finalista Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 1995 i laureat konkursu w roku 2000)

Data emisji: 24.08.2015

Godzina emisji: 6.52

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

iwo/jp

Czytaj także

Platoński ideał muzyki Andreasa Staiera

27.08.2015 14:00
- Musiało upłynąć sto lat od śmierci Bacha, zanim jego geniusz został rozpoznany. Dwa pokolenia po nim właściwie go nie znały - mówił o swoim ulubionym kompozytorze niemiecki klawesynista.
Andreas Staier w 2014 r. otrzymał tytuł Artysty Roku nadany przez International Classical Music Awards
Andreas Staier w 2014 r. otrzymał tytuł "Artysty Roku" nadany przez International Classical Music AwardsFoto: Josep Molina/materiały promocyjne
Posłuchaj
19'37 Andreas Staier o muzyce Bacha i swoim koncercie na festiwalu Chopin i jego Europa (Podróż na jeden koncert/Dwójka)
więcej

Dzieł lipskiego kantora nie mogło zabraknąć podczas występu Andreasa Staiera na tegorocznym festiwalu "Chopin i jego Europa". Muzyk podkreślał, że Bach ukształtował jego platoński ideał muzyki. - Dla pianistów wykonywanie Bacha jest bardzo ważne, ponieważ bez jego dzieł fortepianowych nie istaniałaby muzyka niemieckich romantyków czy Chopina. Zwłaszcza Preludia Chopina wyrastały z inspiracji muzyką Bacha - podkreślał Staier.

serwis specjalny
Chopin i jego Europa 2015 1200.jpg
Chopin i jego Europa 2015

Pianista w rozmowie z Marcinem Majchrowskim opowiadał, jak na przestrzeni lat zmieniła się jego interpretacja dzieł Bacha, ale też zastanawiał się, dlaczego kompozytor nie odniósł sukcesu w swoich czasach.

***

Audycja: Podróż na jeden koncert

Prowadzi: Marcin Majchrowski

Gość: Andreas Staier

Data emisji: 26.08.2015

Godzina emisji: 18.50

bch/mc